Nasveti za izbiro najboljše opreme za varjenje in rezanje

Ko gre za varjenje in rezanje, vam izbira prave opreme pomaga doseči bolj kakovostne rezultate in povečati vašo produktivnost.

V prispevku torej zapišemo nasvete za izbiro najboljše opreme v dveh kategorijah:

  • varjenje in
  • rezanje.

Izbira varilnih aparatov

Izbira najboljše opreme zahteva razumevanje posebnih industrijskih procesov in tehnologije za dano področje. Obstajajo štirje primarni varilni postopki za izdelavo in vzdrževanje. To so varjenje s palico, TIG, MIG in varjenje s polnjeno žico. Vsak proces ima tako kot ostale dejavnosti seveda svoje prednosti in slabosti. Zaradi tehnoloških omejitev in proračunskih omejitev se vsi tisti, ki izberejo varilne aparate s konvencionalno tehnologijo, pogosto zadovoljijo s paličnim varilcem v manjših delavnicah. Za vse delavce v večjih obratih ali proizvodnjah pa so običajna izbira inverterski MIG ali TIG varilni aparati. Enote lahko tehtajo 50 kilogramov ali več, uporabljajo fiksno primarno moč in imajo omejeno nastavljivost.

TIG varilni aparati

Del imena “inverter” se nanaša na to, kako enota pretvarja primarno moč v moč varjenja z uporabo ultra hitrih preklopnih naprav in mikroprocesorskih krmilnikov. Zdaj napredna inverterska tehnologija je bila predstavljena sredi 80. let prejšnjega stoletja. Zato je izjemno zanesljiva in ponuja številne prednosti, ki so med drugim:

Lahka prenosljivost

Zaradi tega lahko operater enostavno premakne varilni aparat na delovišče. Pretvornik TIG z izhodno močjo 200 amperov, npr tehta približno 9 kg. Večprocesni (palčni/TIG/MIG/polnjena žica) pretvornik z najvišjo močjo 240 amperov, tehta 26 kg.

Fleksibilnost vhodne moči

Nekateri pretvorniki lahko uporabljajo vhod 230 V za varjenje debelejših kovin in se z dodatkom adapterja 120 V/15 A priključijo na standardno stensko vtičnico za prilagodljivost lokacije.

Prava vseprocesna varilna moč z vrhunskimi lastnostmi obloka

Z enim samim večprocesnim virom energije lahko lastniki izberejo najboljši postopek za aplikacijo, ki je pri roki, ali pa se ujema z spretnostmi operaterja. Z mikroprocesorskimi krmilniki lahko razsmerniki zaznajo spreminjajoče se pogoje obloka in prilagodijo varilno moč v milisekundah, kar izboljša rezultate varjenja.

Napredni uporabniški vmesniki

Nekatere enote ponujajo LCD-zaslone, podobne pametnemu telefonu, ki prikazujejo navodila za uporabo, uporabniški priročnik, seznam delov in preklapljajo med osnovnim načinom za poenostavitev delovanja ali naprednim načinom za dostop do celotnega nabora profesionalnih krmilnikov loka.

Naslednja generacija razsmernikov vsakomur olajša vžiganje loka, nadzor nad lokom in ukinitev loka na načine, ki spodbujajo boljšo kakovost zvara in hitreje dokončajo opravila. Primer je npr. nova funkcija, imenovana Smart MIG, ki poenostavlja nastavitev in spremlja tehniko operaterja ter se nenehno prilagaja, da zagotovi stabilen lok in vrhunske, ponovljive zvare. Ta tehnologija zmanjša čas izpadov pri preklapljanju med opravili, pomaga pri usposabljanju novih operaterjev in lahko izboljša doslednost med varilnimi postajami.

Plazma ali kisikovo gorivo?

Med kovinarji je razprava o uporabi plazemskih rezalnikov in kisikovih/acetilenskih gorilnikov tako vroča kot razprava, kateri avto izbrati – Audi ali Mercedes?

Odgovor je, da ima vsak proces svoje mesto. Plazemsko rezanje vzame navaden stisnjen zrak in ga spremeni v koncentriran, pregret curek plazemskega plina, ki prereže katero koli kovino kot vroč nož skozi maslo. V primerjavi s kisikovim gorivom, ročni plazma sistem:

  • reže veliko hitreje na kovine do debeline približno 4 cm
  • dobro deluje na jeklo, nerjavno jeklo ali aluminij (kisik reže samo jeklo)
  • odlično deluje na pločevini, ker zmanjšuje popačenje in toplotno prizadeto območje (plazma je izjemna za delo HVAC in popravila avtomobilov)
  • omogoča preprosto uporabo predloge za sledenje oblik
  • zahteva manj spretnosti kot rezanje s kisikom in ne vključuje nevarnih plinov
  • lahko se uporablja tudi za vrezovanje za odstranjevanje slabih zvarov.
varjenje s kisikom
Shema varjenja/rezanja s kisikom (VIR 1)

Zmogljivost današnjih plazemskih sistemov

Današnji vodilni plazemski rezalniki uporabljajo invertersko tehnologijo, zato imajo veliko moči na kilogram. Upravljavci jih lahko enostavno odnesejo na delovišče, nato pa opravijo več dela s hitrejšimi hitrostmi rezanja. Kot primer navajamo Thermal Dynamics Cutmaster 60i, enoto v kategoriji 60 amperov, ki tehta manj kot 20 kg. Z vhodno močjo 230 V lahko reže in preluknja 2 cm jeklo z dobro kakovostjo in hitrostjo reza ter reže jeklo do 4 cm z bolj grobo rezalno površino. Najnovejši plazemski rezalnik v kategoriji 40 amperov, Cutmaster 40, ponuja fleksibilnost primarne moči 120 V/230 V, tehta približno 11 kg in ima nazivno zmogljivost rezanja 1,25 cm. Te enote ponujajo tudi več ročajev za lažje prenašanje in LED zaslone, ki olajšajo nastavitev. Medtem ko so sistemi za plazemsko rezanje utrjeni za uporabo na terenu, še vedno potrebujejo elektriko, zato sistemi s kisikovim gorivom ponujajo prednost, ko ni na voljo nobenih vtičnic ali generatorjev.

Prav tako stanejo manj za nakup in lahko režejo veliko debelejšo kovino (običajna je 20-centimetrska zmogljivost). Ponujajo tudi možnosti za večji doseg nekaj metrov (običajno na odlagališčih odpadkov).

Kombinirana oprema gorilnika, kot je Victor Journeyman, ponuja nastavke za rezanje, ogrevanje in varjenje. Grelni nastavek je še posebej priljubljen pri predgrevanju zvarov, ki ga zahteva več varilnih kod. Nenazadnje so vrhunski gorinliki izjemno vzdržljivi in se pogosto prenašajo med generacijami.

Varnost lahko povečate tako, da izberete gorilnik z vgrajenimi protipovratnimi ventili in odvodniki povratnih reakcij. Ali pa se prepričate, da so na voljo kot dodatna oprema. Povratni ventili preprečujejo, da bi plin tekel nazaj navzgor po cevi, odvodniki povratnih reakcij pa pogasijo povratni udar na gorilniku, preden se lahko razširi v dovodni vod.

VIR (1) WikiHubs