CNC plazemsko rezanje in na kaj je treba biti pozoren pri namestitvi
CNC plazemsko rezanje se nanaša na rezanje kovin z uporabo plazemskega gorilnika, ki se krmili iz računalnika. Plazemski rezalniki delujejo tako, da skozi šobo silijo plin ali stisnjen zrak pri visokih hitrostih. Ko se plinu dovede električni lok, nastane ioniziran plin ali plazma, četrto stanje snovi. Po drugi strani pa reže kovino.
CNC plazemski rezalniki se zelo razlikujejo po velikosti, ceni in funkcionalnosti. Stroji so zelo natančni in hitro režejo kovine. Plazemski rezalniki za delovanje potrebujejo plazemski plin in pomožni plin, ki se razlikujeta glede na material, ki se reže. Za natančno plazemsko rezanje se vedno priporoča tudi uporabo nadzira višine gorilnika (npr. Polabs height control), saj ta bistveno pripomore k lepšemu in bilj natančnemu rezu.
V prispevku preverimo, na kaj vse je še treba biti pozoren pri CNC plazemskem rezanju.
Vsebina
Postavitev mize
Ko gre za same stroje, sta najpomembnejša vidika prostor in varnost. Za razliko od mnogih hobi CNC sistemov, plazemski rezalnik za varno delovanje potrebuje veliko prostora v dobro prezračevanem prostoru. To ni stroj, kot npr. 3D tiskalnik, ki ga lahko preprosto postavite nekam v kot.
Stroj potrebuje celotno območje kot blažilnik za morebitne iskre. Prav tako morajo biti tla betonska ali iz drugega ognjevarenega materiala. Prostor je potreben tudi za plin ali kompresor ter za računalniški sistem. Da plazemski lok ne moti samega računalnika, mora biti stroj ozemljen, računalnik pa mora biti na brezprekinitvenem napajanju, da se zagotovi stalno zanesljivo napajanje.
Če nameravate postaviti svoj CNC plazemski rezalnik, se prepričajte, da je vir energije v vaši delavnici ustrezen (v skladu z zahtevanimi specifikacijami).
Prezračevanje delavnice ali obrata
Kar zadeva prezračevanje, obstajata dve glavni vrsti plazemskih miz: zračne in vodne mize.
Zračne mize imajo vgrajeno prezračevanje, ki je zasnovano za odvajanje hlapov in ostankov stran od kovine, na kateri se obdeluje. Najpogosteje so na delovni površini luknje, skozi katere se odsesavajo delci. V tem primeru je treba na sredino mize, pritrditi turbinski izpušni sistem.
Vodna miza omogoča hitro potopitev dela, na katerem se obdeluje, in plazemskega gorilnika, ki odnaša umazanijo ter ohranja dele hladne. V tem primeru bi moralo zadoščati normalno prezračevanje delavnice.
Vrste plina
Pri plazemskem rezanju se uporabljajo različni plini, odvisno od kakovosti reza in vrste materiala:
- Kisik se uporablja za blago jeklo, vendar na nerjavnem jeklu in aluminiju povzroči grobo rezanje.
- Mešanica argona in vodika je boljša izbira za gladke reze v nerjavnem jeklu in aluminiju, saj daje visokokakovosten rez.
- V delavnici je stisnjen zrak najpogostejši plin, ki se uporablja tako kot plazemski plin kot pomožni plin. Dobro deluje za nizkotokovno rezanje kovin do debeline 2,5 cm.
- Druga plina, ki se uporabljajo pri CNC plazemskem rezanju, sta dušik in metan, ki se najpogosteje uporabljata pri rezanju tankega nerjavnega jekla.
Programska oprema
Nekaterim CNC plazemskih rezalnikov bo priložen lastni programski paket, vključno z neko obliko CAD platforme, drugim pa morda ne. V tem primeru je na voljo več brezplačnih možnosti CAD, kot sta Google Sketchup in DraftSight. Možnost izdelave lastne datoteke DXF ali knjižnice vnaprej izdelanih datotek vam bo omogočila, da začnete rezati skoraj takoj po nastavitvi sistema.
Kako delati z brezplačnimi programi si lahko odlegat v ševilnih videih, kot je npr. spodnji (1)
Materiali in potrošni material
Na začetku je blago jeklo dober material. Je cenejši od nerjavnega jekla ali aluminija in prijaznejši za uporabo za začetnike. Poleg tega lahko blago jeklo enostavno režemo s stisnjenim zrakom.
Ko postajate bolj spretni in samozavestni, se lahko lotite kovin, ki jih je težje rezati. Ko to storite, boste morali uporabiti ustrezne pline. Priporočljivo je tudi, da imate pri roki dodatne šobe, saj se bodo sčasoma obrabile. CNC plazemsko rezanje ni zahtevno, a terja svoj čas za učenje.
VIR (1) Youtube